Naujienų paieška

Kaip išsirinkti riedslides? Nenuginčijamos tiesos.

Publikuotas2019-11-19
Kaip išsirinkti riedslides? Nenuginčijamos tiesos.

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, keičiasi klimatas. Žiemos darosi vis šiltesnės, o sniego dangos, tinkamos slidinėti, sulaukiame vis rečiau. Tokie pokyčiai privertė dalį slidinėjimo mėgėjų atsisukti į riedslides - slides su ratukais. Jomis galima sėkmingai sportuoti 9 mėnesius per metus, o pajūryje  - neretai ištisus metus. Tačiau kaip jas išsirinkti? Čia pabandysime pateikti keletą esminių momentų apie riedslides, kuo jos skiriasi ir kaip išsirinkti jums labiausiai tinkamas

Taigi, pirmiausia, kad išsirinkti tinkamas riedslides, reikia įvertinti kokiu tikslu jas norime įsigyti. Turime sau atsakyti kas aš:

  1. Sportininkas, lygumų slidininkas
  2. Sportininkas, riedslidininkas
  3. Slidinėjimo mėgėjas, dėl sutrumpėjusių žiemų, norintis panašiu į slides sportu pratęsti sezoną
  4. Neslidinėju, bet norėčiau pabandyti riedslides, nes sportas gryname ore man patinka
  5. Riedslides patarė medikai, kaip itin visapusišką sportą, kuris nekenkia mano traumuotiems sanariams (klubas, kelis) ar pan.

Dabar pereikim prie pagrindinių riedslidžių skirtumų. Nelendant į subtilybes, riedslidės skirstomos:

Pagal stilių:

  • klasikinės (važiuojama panašiai kaip su slidėmis vėžėmis)
  • laisvo stiliaus (liaudiškai - skirtosvažiuoti "eglute")
  • Kombi (teoriškai galima abiem stiliais, bet ilgainiui nelabai patogu ir greitai susidėvi)

Pagal medžiagą iš kurios pagamintas rėmas:

  • aliuminės (pastarosios dar gali būti iš lengvo ir tvirto aliuminio arba žemesnės klasės aliuminio - sunkesnės)
  • stiklo pluošto, dažnai derinant su medžiu
  • anglies pluošto

Pagal ilgį:

  • klasikinės riedslidės: nuo ~67 cm iki ~78 cm (matuojamas atstumas tarp ašių)
  • laisvo stiliaus riedslidės: nuo ~53 iki ~63 cm (matuojamas atstumas tarp ašių)

Pagal ratukų tipą:

  • guminiai
  • poliuretaniniai
  • pripučiami (apie tokias riedslides kalbėsime mažiausiai, nes jos daugiau skirtos turizmui, o ne sportui ir daugelis jų neturi nieko bendro su lygumų slidinėjimu. Kai kada jos artimesnės kalnų slidinėjimui ar galėtų būti naudojamos raumenų stiprinimui šios sporto šakos atstovų)

Pagal ratukų diametrą:

  • 100-110 mm. skersmes ir 24-25mm storio (laisvam stiliui)
  • ~80 mm (laisvam stiliui)
  • ~75 mm (klasikiniam stiliui)

O dabar apie visa tai plačiau...

Riedslidžių stilius

Pasirinkite kuris stilius jums labiau patinka ir pirmyn! Jei nežinote kuris, vadinasi susiduriate pirmą kartą - rekomenduojame pradėti nuo klasikinio stiliaus, nes pažintį su riedslidėmis pradėjus laisvu stiliumi, vėliau klasikiniu stiliumi išmokti bus kur kas sunkiau. Beje, dar būna kombi riedslidės. Jos galėtų iš bėdos tikti neapsisprendusiam pirkėjui, kad suprastų kokiu stiliumi visgi nori mokytis važiuoti. Tačiau ilgesnis tų pačių kombi riedslidžių naudojimas abiems stiliams pratikoje nelabai pasiteisina, nes naudojant skirtingus stilius ratukai nevienodai nudyla, riedslidės pasidaro nestabilios arba pradeda sukti į šoną..

Riedslidžių rėmas

Dažniausiai pasitaikantčios riedslidės yra aliuminio profilio. Rėmą (karkasą) iš aliuminio yra lengviau ir pigiau pagaminti (nereikia sudėtingų technologijų ir medžiagų), būtent todėl jis yra labiausiai paplitęs tarp riedslidžių modelių. Kitokio tipo riedslides paprastai gamina tik specializuoti riedslidžių gamintojai kaip Marwe, Skigo, Swenor ir kt.

Aliuminis. Šio tipo rėmas tvirtas, nebijo smūgių. Dėl didelio standumo didžioji dalis atsipyrimo jėgos perduodama į riedėjimą. Šio profilio rėmas visada naudojamas riedslidžių sporto varžybose ir komercinėse varžybose (jei nereglamentuojamas konkretus riedslidžių modelis), nes greitis su metalinio karkaso riedslidėmis yra didesnis, staigumas didesnis. Slidininkai vasaros metu taip pat naudoja riedslides, tačiau suaugusių slidininkų vasaros varžybose paprastai naudojamos anglies pluošto riedslidės. Žemiau - atsakymas kodėl. Slidininkai vaikai dažnai naudoja

Anglies pluoštas. Šis pluoštas riedslidėse kaip ir slidėse naudojamas tais pačiais tikslais - palengvinti konstrukciją ir pasiekti tinkamą standumą. Pastaroji savybė itin svarbi slidininkams - jie paprastai vasaros treniruotėms renkasi riedslides, labiausiai juos priartinančias prie slidinėjimo pojūčių. Dėka anglies pluošto amortizacijos atsipyrimo metu  riedslidžių treniruotė tampa labai artima slidinėjimui (ypač jei dar  rėmas yra ilgas ir pažemintas). Be to, anglies pluoštoamortizacinės padeda išvengti nereikalingos vibracijos važiuojant prastesne danga ir tokiu būdu apsaugo jūsų sanarius nuo neigiamo poveikio. Be to, anglies pluoštas tuo pačiu yra itin tvirtas - atlaiko didesnį svorį (ar jėgą atsispyrimo metu), ir laikui bėgant "nevargsta" (life time warranty), kaip tai atsitinka su aliuminio profilio riedslidėmis. Tačiau anglies pluoštas tuo pačiu yra galima sakyti trapus lyginant su aliuminiu - su anglies pluošto riedslidėmis (kaip ir  tokio tipo lazdomis) reikia būti atsargesniems jas numetant į kampą po treniruotės - jos bijo aštrių šoninių smūgių.

Stiklo pluoštas taip pat amortizuoja, tačiau sudėtingiau išgauti reikiamą standumą ir tvirtumą. Todėl dažnai jis naudojamas gaminant trumpesnes (~67 cm.) klasikinio stiliaus riedslides. Standumui ir tvirtumui reguliuoti papildomai naudojamas medis. Geras pasirinkimas slidinėjimo būrelį lankantiems vaikams ar lengvesniems suaugusiems, kurių tikslas - fizinis aktyvumas vasarą.

Riedslidžių ilgis

Taisyklė paprasta - kuo ilgesnė riedslidė, tuo ji labiau atitinka slidinėjimo žingsnį. Todėl ilgesnes riedslides turėtų rinktis tie, kurie siekia, kad pasivažinėjus riedslidėmis vasarą, būtų kuo lengviau adaptuotis prie slidži žiemą. Atitinkamai slidinėjimo sporto atstovai renkasi ilgesnes riedslides: klasikiniam stiliui  pageidaujamas atstumas tarp ašių yra apie 78 cm ilgio, o laisvam stiliui - apie 63 cm ilgio. Mažiems vaikams dažnai su ilgomis riedslidėmis būna nepatogu arba sunku, todėl dažnai iki ~40 kg sveriantiems vaikams rekomenduojamos trumpesnės ir atitinkamai lengvesnės riedslidės (laisvam stiliui 53 cm, o klasikiniam stiliui - ne ilgesnės nei 67 cm ilgio). Riedslidžių, kaip atskiro sporto (ne slidininkų), varžybose dažniausiai naudojamos trumpos riedslidės, todėl, kad tokiose varžybose paprastai nustatomas reikalavimas tik maksimaliam ratukų diametrui. O su trumpesnėmis riedslidėmis didesnis staigumas ir netgi technika skiriasi (dėl šios priežasties slidininkų treniruočių procesui rekomenduojamos ilgesnės riedslidės)

Riedslidžių ratukų tipas

Guminiai ratukai užtikrina mažesnį nei PU ratukų riedėjimą, atsispyrimas reikalauja daugiau energijos. Viso to pasėkoje užtikrinama efektyvesnė treniruotė bei artimesnis slidinėjimo pojūtis. Guminiai ratukai tarpusavyje skiriasi pagal pačios gumos sudėtį. Todėl paprastai lyderiaujantys riedslidžių gamintojai paprastai gamina skirtingos sudėties ratukus: tam kad priklausomai nuo treniruotės paskirties sportininkas galėtų pasirinkti ar tai itin lėti ratukai (jėgos ar ištvermės treniruotės atveju), ar vidutiniai (įprasta, kontrolinė, greičio treniruotė).

PU (poliuretaniniai) ratukai paprastai naudojami siekiant maksimalaus greičio - t.y. riedslidžių varžybose (jei tokie pagal nuostatus leidžiami), arba staigumo ugdymo treniruotėse. Kaip taisyklė, jie montuojami ant aliuminio profilio riedslidžių

Pripučiami ratukai. Kad ir kaip patraukliai atrodytų jų deklaruojama paskirtis (pritaikymas prie prastesnės dangos), tačiau Lietuvoje jų pritaikymas ypač ribotas. O pačios riedslidės, komplektuojamos su tokio pobūdžio ratukais yra visiškai kito tipo nei įprastos, ženkliai sunkesnės. Todėl jų panaudojimas sportui (o juo labiau slidininkų treniruotėms) sunkiai įsivaizduojamas, todėl daugiau skirtos turizmui po apylinkes. Be to dažniausiai prie jų tvirtinami ne slidžių ar riedslidžių, o paprasties batams skirti apkaustai. Jie montuojami dažnai taip, kad važiuojant jomis kulniukas nuo rėmo nepakyla (neleidžia pakilti apkaustas), todėl su slidinėjimu šias riedslides sieja tik tai, kad jos galbūt galėt būti naudojamos kalnų slidininkų treniruotėms - raumenys dirbs panašūs.

Svarbu! Neeksperimentuokite su nežinomos kilmės ratukais. Jų naudojimas riedslidėse gali būti mirtinai pavojingas! Prekybos tinkluose gausu ratukų, kurie nėra pritaikyti riedslidėmis ir nuo didelės trinties (ypač didesniu greičiu važiuojant sunkesniam sportininkui) gali paprasčiausiai išsilydyti!

Riedslidžių ratukų diametras

Laisvam stiliui daugiausiai dažniausiai naudojami 100x24 mm diametro. Pirmiausia, kad jie sumažinan vibraciją (skirtingai nei mažesnio diametro ratukai) ir todėl galima naudoti ant prastesnės kokybės dangos. Taip pat su didesnio diametro ratukais važiuoti yra saugiau - jie lengviau įveikia ant kelio pasitaikančias kliūtis - spyglius, smulkias šakeles ar akmenukus. Mažesnio diametro (~80 mm), bet platesnius ratukus vera naudoti pradedantiesiems vaikams - jie stabilesni - vaikams lengviau išlaikyti liksvarą ir greičiau suformuoti teisingus įgūdžius.

Klasikinių ratukų diametras pas mums žinomus gamintojui paprastai yra vienas. Klasikinio stiliaus ratukai paprastai būna apie 75 mm skersmens ir beveik du kartus platesni nei laisvo stiliaus 100 mm diametro ratukai, t.y. apie 44 mm. pločio.

Kitos riedslidžių savybės, kurios paprastai svarbios reguliariai riedslidėmis važinėjantiems sportininkams. Dalis jų gali būti vertinamos subjektyviai

Tarp tokių yra riedslidžių aukštis, guoliai, šakių konstrukcija, priedų montavimo galimybės, purvasargiai, apkaustų montavimo tipas, dizainas ir t.t. Paprastai į šias pozicijas dėmesį kreipiantys asmenys jau tiksliai žino ko nori, arba yra važinėjantys riedslidėmis ne vienerius metus. Pirmą kartą stojantiems ant riedslidžių daugelis šių savybių yra neaktualios (arba nepastebimos), išskyrus dizainą ir purvasargius:)

Vėliau pateiksime susistemintą rekomendacijų lentelę. O kol kas - gero sporto! O jei nestygstate vietoje norėdami pirma išbandyti, o tik po to pirkti riedslides - sprendimą rasite čia.

Susijusios naujienos
Susijusios prekės
Rašyti komentarą
Leave a Reply
Prašome prisijungti, jei norite rašyti komentarą.

Nustatymai

Menu

Create a free account to use wishlists.

Sign in