Naujienų paieška

Sprendimas jau kitamet drausti fluorą FIS ir IBU varžybose susiduria su iššūkiais

Publikuotas2022-05-12
Sprendimas jau kitamet drausti fluorą FIS ir IBU varžybose susiduria su iššūkiais

Prieš daugiau nei mėnesį slidinėjimo bendruomenę pasiekė žinia - nuo 2022/2023 m. sezono oficialiose FIS ir IBU varžybose slidžių ruošimui negalės būti naudojami fluoro sudėtyje turintys produktai. Tai rezultatas daugiau nei prieš 5 metus pasirinkto žaliojo kurso ir reiškia, kad pagaliau sukurta mašina, galinti patikimai identifikuoti fluorą ant slidės paviršiaus. Bet ar tikrai?

Kalbos apie fluoro atsisakymą prasidėjo seniai. Pirmas etapas buvo - PFOA, kaip ilgai aplinkoje skylančios medžiagos, atsisakymas. PFOA - Perfluoroktano rūgštis, dar žinoma kaip C8, yra perfluorinta karboksirūgštis, gaminama ir naudojama visame pasaulyje kaip pramoninė paviršiaus aktyvioji medžiaga cheminiuose procesuose ir kaip žaliava. Apie ketinimą uždrausti PFOA FIS ir IBU varžybose buvo paskelbta 2019 metais. Tačiau patikimo kontrolės mechanizmo (mašinos, matuojančios PFOA kiekį) sukūrimas buvo tikras iššūkis ir draudimo įsigaliojimas buvo vis atidedamas, kol galiusiai 2021/2022 m. sezonui buvo patvirtintas. Toks reguliavimas sukėlė papildomų rūpesčių slidžių ruošimo priemonių gamintojams - teko papildomai valyti produktus, kurti naujus ir pan. O pačioje slidinėjimo bendruomenėje PFOA patikros mechanizmas pasitikėjimo nekėlė - buvo girdėti atvejų kai mašina, pateikus testui tą patį produktą, rodydavo skirtingus rezultatus. Tebūnie tai spekuliacijos.

Tačiau š.m. balandžio 7 d. FIS išplatino pranešimą, kad "po išsamių bandymų yra pasirengę visiškai laikytis fluorintų vaškų draudimo 2022–2023 m. žiemos sezono pradžioje “. Be to, „ naudojant Alpha II įrenginį buvo sukurtas efektyvus bandymo metodas. Įrenginys atlieka patikimus bandymus, kad būtų užtikrintos varžybos be fluoro, o tai padės užtikrinti sąžiningas varžybas".

Ar šis sprendimas (pilnai uždrausti fluoro produktus jau ateinantį sezoną) nesukels sumaišties sezono metu, kelia abejonių.

Prieš porą savaičių Alpha II mašinos testai buvo atliekami dviejose vietose: Bruksvalarnoj (Švedija) kartu su Švedijos biatlono ir slidinėjimo nacionalinėmis komandomis, bei Sjusion (Norvegija) kartu su Vokietijos, Autrijos, Norvegijos ir Amerikos biatlono komandomis.

Norvegijos nacionalinės biatlono rinktinės atstovas Tobias Dahl Fenre sako, kad su minimaliu pasiruošimu minėtą mašiną galėtų pakankamai lengvai apgauti bent 50% atvejų. Tą patį, kad mašina dar nepajėgi atlikti patikimų testų pasaulio taurės etapuose, kartoja Švedijos lygumų slidinėjimo rinktinės atstovas Petter Myhlback.

Paklausta nuomonės apie šias lyderiaujančių šalių atstovų išsakytas abejones, FIS teigia, jog "yra užtikrinti, kad iki sezonui prasidedant turės patikimai veikiančią mašiną"  (Michal Lamplot).

Tad belieka laukti sekančio sezono ir tikėtis, kad varžybose neliks vietos sukčiavimui ir sąlygos bus visiems vienodos.

Tuo tarpu gamintojai nelaukia ir jau keli metai iš eilės kuria naujus befluorius produktus, kuriuos jau antri metai iš eilės komandos aktyviai testuoja pasaulio taurės etapuose, kad fluoro draudimui įsiteisėjus, būtų sukaupusios bent kažkokią darbo su befluoriais produktais patirtį.

Befluorius Skigo, Rode, ZIPPS, Rex produktus taip pat galima įsigyti skigo.lt E-parduotuvėje (jei neradote - klauskite - ne visi profesionalų naudojami produktai yra skelbiami internete).

Tag: FIS, IBU
Susijusios naujienos
Susijusios prekės
Rašyti komentarą
Leave a Reply
Prašome prisijungti, jei norite rašyti komentarą.

Settings

Menu

Create a free account to use wishlists.

Sign in