Naujienų paieška

Tartu maratonui artėjant arba ką verta žinoti klasikinio stiliaus mėgėjui

Publikuotas2015-02-05
Tartu maratonui artėjant arba ką verta žinoti klasikinio stiliaus mėgėjui
Kaip žinia, Tartu maratonas yra bene populiariausias slidinėjimo maratonas tarp lietuvių. Estai, skirtingai nuo lietuvių, turi išsaugoję gilias slidinėjimo tradicijas ir kultūrą, todėl šis renginys masina slidinėjimo mėgėjus iš viso pasaulio - 2013 m. šiame maratone startavo beveik 8000 dalyvių, o pats maratonas įtrauktas į Worldloppet maratonų seriją ir FIS maratonų taurę. Kas dar neišbandėte šio maratono - dar ne vėlu tai padaryti.
O mes norime pateikti šiek tiek informacijos tiems, kurie dar neturi pakankamos dalyvavimo tokiuose maratonuose patirties.
Turbūt dažnas maratonų dalyvis patvirtins, kad kartais tenka susidurti su tikru iššūkiu, kai reikia pasitepti slides klasikinio stiliaus maratonui: reikia kad slidės gerai slystų, bet tuo pačiu - kad atsispyrimo zona gerai „laikytų“, t.y. turėtų užtikrintą sukibimą su sniegu, idant galima būtų atsipirti. Čia pateikiame keletą naudingų patarimų kiekvienam klasikinio stiliaus mėgėjui:
- Zipps Anti Eis spray - kad "neprišaltų". Šis produktas neleidžia susidaryti ledo kristalams ant sukibimo zonos. Tai gali būti itin aktualu šiltomis oro salygomis, kai slides tepame skystais tepalais (angl. klister). Dažniausiai taip pasitaiko žiemos pabaigoje, kai skirtingose trasos vietose (aukščiau ar žemiau, pavėsyje ar ant saulės) sniego dangos struktūra ir temperatūra skiriasi (atitinkamai skiriasi ir sukibimas). Jei pastebėjote, kad jūsų patepta slidė daugelyje trasos vietų veikia puikiai, tačiau šaltesnėse trasos vietose sniegas truputį prikimba (prišala), ant paruoštos slidės sukibimo zonos užpurškite Anti Eis Spray ir problemos nebeliks.
- Kick Wax Booster - užtikrina ilgalaikį tepalų darbą, kas ypač aktualu maratono distancijoje. Tolygiai užpurškite ant paruoštos slidės sukibimo zonos ir tepalai ilgiau išsilaikys ant slidės bei išlaikys tokias pačias slidės sukibimo savybes ilgesnį laiką.
- Kaip tepti slides maratonui?. Jei tepame kietais tepalais (šaltos oro sąlygos), reikia tepti 5-6 plonus sluoksnius (pirmas sluoksnis - gruntinis tepalas).  Visada yra geriau tepti daugiau sluoksnių, bet plonų, nei kad storų, bet nedaug (pastaruoju atveju tepalai greičiau nusitrina ir sunkiau juos gerai išlyginti). Tepant skystu tepalu (šiltos oro salygos arba senas ir itin grubus sniegas) pirmiausia dedamas skystas gruntas. Kiti sluoksniai paprastai maišomi tarpusavyje. Jei trasa purvina, būtinai vienas iš tepalų bus "Silver" (sidabrinis) tepalas, kuris atstumia nešvarumus ir neleidžia jiems prikibti prie slidžių sukibimo zonos. Kuo sniegas grubesnis, tuo tepalų "kaladėlė" daroma storesnė (sniego kristalas turi pilnai pasislėpti tepalo sluoksnyje). O visa kita - jau patirties reikalas... Beje gruntinį tepalą geriausia uždėti lygintuvu (tiek skystą tiek kietą).
- Kad slidžių tepimas nebūtų kažkas nemalonaus, rekomenduojame įsigyti valiklį rankoms (itin aktualu tepant skystais tepalais), po slidinėjimo tepalus nuimti specialiu gremžtuku, o galutinai slidę išvalyti naudojant specialų bekvapį valiklį (angl. wax remover).
- Gertuvė su "soske" - itin pravartus daiktas maratono metu. Ilgų varžybų metu būtina organizmo skysčius, kalorijas ir mikroelementus papildyti kas 15-20 min. Naudoti tokią gertuvę patogu - norint atsigerti nereikia jos atsukti, o gėrimas išlieka šiltas; į papildomą skyrių visada telpa keletas tepalų, kempinė ir energetinė želė ar batonėlis.
- Skigo ir Rode atsispyrimo tepalų specifika. Rode iš visų slidžių tepalų gamintojų išsiskiria itin plačia produktų gama (beveik 40 skirtingų tepalų) - visada rasite idealiai tinkantį tepalą varžybų dienai ar treniruotei, svarbu tik turėti laiko juos išbandyti ir išrinkti geriausią (tuo tikslu itin praverčia ilgametė slidžių tepimo patirtis). Rode kieti tepalai idealiausiai dirba esant šviežiam sniegui. Jie yra dviejų rūšių: fluoruoti ir nefluoruoti. Fluoruoti pasižymi subtilesniu atsispyrimu ir geresniu slydimu - rekomenduojami sportininkams. Rode skysti tepalai turbūt yra dažniausiai aukščiausio lygio varžybose (pasaulio čempionatuose ir taurės etapuose) naudojami skysti tepalai - jų rasti galima turbūt kiekvienos šalies nacionalinės komandos tepalų dėžėje. Rekomendacijos kaip tepti su Rode rasite čia. Renkantiems Skigo tepalus svarbu žinoti, kad Skigo kieti tepalai yra trijų rūšių: XC, LF (low fluor) ir HF (High fluor), o skysti - 2 rūšių: XC ir HF. Ruošiant slides varžyboms, pirmiausia reiktų testuoti HF tepalus, nes jie užtikrins geriausią slydimą. Ypač reikėtų pabrėžti HF kietų tepalų išskirtinumą - dėka unikalios sudėties ir joje esančio nemažo kiekio fluoro, jie atstumia vandenį, užtikrina geresnį slidės sukibimą su sniego kristalais ir atitinkamai veikia prie platesnių temperatūros rėžių bei užtikrina puikias slydimo savybes. Jei šie tepalai testo metu jums visgi neužtikrino gero sukibimo, tokiu atveju reikia bandyti LF (kietų tepalų atveju) ar XC serijos tepalus, kurie atitinkamai užtikrina geresnį sukibimą, žinoma visa tai - slydimo sąskaita (todėl svarbiausia slidininko užduotis - pasirinkti geriausią slydimo ir atsispyrimo santykį). Skigo kietų tepalų išskirtinumas dar yra tai, kad vieni jų skirti šviežiam sniegui, o kiti - senam sniegui.  Mažai patirties turinčiam slidinėjimo mėgėjui tai padeda kur kas lengviau pasirinkti tinkamą tepalą pagal tos dienos sąlygas (pvz. kai šalčiau nei +3C, kad daugeliu atveju užtenka turėti visus 4 HF kietus tepalus - kažkuris iš jų varžybose užtikrins tiek puikų sukibimą, tiek gerą slydimą, beje geltonas HF tepalas dažnai pagelbės net tada, kai kiti jau priversti naudoti skystus tepalus..). Taip pat galima būtų pastebėti, kad vietoj gruntinio tepalo šaltu oru (priklausomai nuo sniego aštrumo) taip pat galima naudoti XC žalią arba XC mėlyną tepalą, nes jie yra išskirtinai tvirti, nes skirti senam ir grubiam sniegui. Jei nežinote kaip pasitepti su Skigo, pradžioje rekomenduojame vadovautis slidžių tepimo lentele - ją rasite Skigo prekių katalogo pabaigoje.
Susijusios naujienos
Rašyti komentarą
Leave a Reply
Prašome prisijungti, jei norite rašyti komentarą.

Nustatymai

Menu

Create a free account to use wishlists.

Sign in